Karınca ve Bok Böceği

Yazan: 03 Kasım 2021 675

Karınca bir gün yine rızkının peşinde iken Bok Böceği ile karşılaşmış. Bok böceği, herhalde karıncanın çok çalıştığından mütevellit onun bir gariban olduğunu düşünerek müstehzi bir şekilde: Selamun Aleyküm karınca kardeş gel hele bi çayımızı iç, demiş.

Karınca: Aleyküm selam da tanıyamadım kusuruma bakma, diyerek elindeki çuvalı bırakıp Bok böceğinin yanına ilişmiş.

BB: Nasıl tanıyamazsın karınca kardeş biz aynı mahallenin evladıydık, tabi sonra biz taşındık, babamın durumu düzelince karşı mahalledeki siteden bir daire aldı da.

Karınca: Yav sen ne kadar değişmişsin, önceden zayıftın hem sen karınca değil miydin? Annen-baban da karıncaydı bildiğim kadarıyla?

BB: Yav karınca kardeş sen de hiç değişmemişsin küçükken de saftirik bir çocuktun, şartlar değişti biz de meslek icabı ayak uydurduk haliyle, biraz da göbek yaptık, bakma benim böyle göründüğüme, benim babam karınca ha, annem de tesettürlü hem. (o arada karıncaya bir çay, bok böceğine bir soda gelir)

Karınca: Peki neden bu işi yapıyorsun, (biraz çekimser) yani bok taşıyorsun?

BB: Ne, bok mu taşımak, sen de mi onlardansın yoksa, yani bizim muhalifimiz orman hainlerinden?

Karınca: Estağfurullah kardeş bizim safımız bellidir. Benim demek istediğim...

BB: O zaman muhalefet ağzıyla konuşma karınca kardeş, senin o bok dediklerin bizim ormanlar kralımızın dışkıları, düşmanlarımız kralımızı tahtından etmek istiyor. Biz onları temizlemezsek onu yalnız bırakmış oluruz. Herkes tarafını belli edecek karınca misali.

Karınca: Benim demek istediğim, bok taşımadan da kralı müdafaa edebilirsin. Yanlış yaptığında yanlışını gösterirsin. Zaten ortalığı her pislettiğinde üç beş kişi tarafından pisliği mislik zannettirilerek duracaksa makamında, durmasın insin. Ha yanlış anlama beni, biz daha iyi olmasını istiyoruz, kendisini düzeltmesini.

BB: Madem sen de destekliyorsun yanımızda ol kardeş, sen de yolunu bulursun, baksana kemiklerin sayılıyor, sağ olsun kralımız avladığı hayvanlardan bize de birer parça veriyor.

Karınca: Sağ ol kardeş ama ben karıncalığımdan memnunum, bu yaştan sonra bok böceği kabuğu giyecek değilim.

BB: Yahu ne kadar vefasız adamlarmışsınız, ormanlar kralımız başımızda olmasa huzurla karınca duasını okuyabilir miydik? Bak benim annem zamanında tesettürlü olduğu için ormandan kovulmuş ama şimdi şartlar değişti, bir anlatamadık size reel politiği, iç güçler ve dış güçler ile reel politik sayesinde…

Karınca: Evet karınca misali demiştin dimi az önce, kıssadaki atamız, ağzında su taşıyan yalnız karınca, Nemrut’a itaat etmemişti hani.

BB: (şaşkın) Ha?! Çayını içmemişsin soğuttun.

Karınca: Sağ ol kardeş size afiyet olsun.

Karınca kalkar gider, düşünür: Şükür Rabbime, bize bunların kesesinden bir çayı bile nasip etmedi. Biz karınca kararınca kazanıp yiyelim. Nasıl olsa hepimiz bir gün göçeceğiz, atamız karınca gibi. Adam gibi yaşadı adam gibi öldü, derler ardımızdan; İbrahim’in yanındaydı en azından, Nemrut’un değil…

Son Tweetler

Ak Parti'yi Niye mi Eleştiriyoruz? - Servet Turgut Seriyye Dergisi - Sayı 46 https://t.co/ciON7SrcQK
Enaniyet Ağacını Kurutmak, Baş Olmak Sevdasından Kurtulmak, Ulvi Kavgaya Ulvi Bir Aşk İle Girmek... - Servet Turgut… https://t.co/oM58ltEY0m
Seriyye Dergisi 46. Sayı Takdimi: https://t.co/fnYJPub5pH
Takip Et Seriyye Dergisi on Twitter

Dergiler

Servet Turgut'un Kaleminden

© 2022 Seriyye Dergisi