Rasyonel Zemine "Biz Bu Haltı Niye Yedik?" Kavşağından Dönmek...

Yazan: 18 Temmuz 2023 229

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bir kurtarıcı olarak geri çağrılan Mehmet Şimşek, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda bir süredir sanki de durumu bir idare edici olarak tutulan Nurettin Nebati’den görevi devraldı. Devir teslim töreninde Şimşek’in kurduğu:

“Türkiye’nin artık rasyonel zemine dönmekten başka çaresi yok…”

Cümlesi, bir yandan Ak Parti namına ekonominin gelecek yol haritasından haber verirken, öbür yandan gene Ak Parti namına geçmiş ekonomi politikasını “rasyonel zeminden çıkmak” şeklinde kabahatlendirmiş oluyor. Öyle ya; bir yere dönülecekse bu yerden evvela ayrılmış olmak icap etmez mi? Türkiye’nin ayrıldığı şey rasyonalite ve ayıran kişisi de Erdoğan olmaz mı?

Hani şu bildik, “yumurta-tavuk” kısır döngüsünden rol çalıp faiz-enflasyon şeklinde döndürülen ve bu arada birkaç yıldır vatandaş ekonomisini döndürülmekten parça pinçik eden mesele… Anlaşılan Ak Parti, “Ekonomist Erdoğan’ın” dediğinden ayrılıp ekonominin icaplarına dönmek fikrindedir… Ve bu kısır döngüde vatandaş her daim, şaşkın bir kâhya vasfıyla ağasına gene:

“Öyleyse biz bu haltı niye yedik?”

Diye sorma demindedir…

Öyle ya; bu ülkede her çıkıldığında rasyonel zemine geri dönmek yolu mutlaka, kâhyasına gereksiz yere halt yedirip, kâhyasından gereksiz yere halt yemek kavşağından geçmektedir!

Dergiler

Servet Turgut'un Kaleminden

© 2022 Seriyye Dergisi