Ve Yeniden, "Kardeşim Esed" Devrine Doğru...

Yazan: 04 Şubat 2023 774

Aç ama gururlu adam, yolda yürürken ısırılıp atılmış bir dürüm görür. Gelip geçenlerden çekindiği için, açlık vaziyeti tam da ona uygun olmasına rağmen dürümün üzerine heyecanla atlayamaz. Isırılmış dürümden, onu kimse görmeden nasıl alırımın hesabını yapmak için az uzaklaşır. Ama az uzaklaşır, zira o arada kendisi gibi bir başka açın oradan geçme ihtimali onu ürkütmüştür. Ensesinin gözleriyle göz hapsinde tuttuğu dürüme doğru döner, ona yaklaşma süresince etrafı süzecek, belki tam yanından geçerken elindeki tespihi düşürmüş gibi yapacak, tespihini almak için eğilince de tespih ile beraber ısırılmış dürümü de yerden alıp kalkacaktır. Plânı böyle yapmıştır. Ama işler plânlandığı gibi gitmez, tam dürümün yanına vardığında, karşıdan gelip dürümün yanına varmış bir adam işleri bozar, çünkü yerden tespihle birlikte dürümü de almış olarak kalktığını fark edecek kadar yakındır. Bu sebeple ilk sortide, ancak boş bir pike çekmiş olur. Ennihayet, pas geçtiği dürüme doğru yeniden döner ve bu defa boş geçmemeye azmettiği pikesini gene ısırılmış dürüme doğru yapar. Artık dürüme yaklaşırken, dört yana da “Bu dürümü az evvel ben düşürdüm, fark edince alıyorum!” bakışını atmaya, edasını takınmaya başlamıştır. Tam gururlu ama çok aç adam, bu defa işi bitirecektir, azimli ve kararlıdır!

Tam gururlu ve çok adama daldık da, gündemi unuttuk…

Kaydedelim, bir süredir Suriye rejimi kasabı Beşer Esed ile yakınlaşma sinyallerini, o da en dış halkadan en iç halkaya doğru çevresel bir üslupla veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Perinçek’le verilmeye başlanan yakınlaşma sinyallerini en son, Savunma Bakanları ile İstihbarat Başkanları düzeyindeki aleni bir görüşmeyle somut ve aleni bir temasa kadar vardırdı ve işte ennihai olarak bugün de “Liderler olarak bir araya geleceğiz!” diyerek Esed’le görüşeceğini söyleyip rahatladı. Zira “Katil Esed” devri bitecektir, ve bu devir başlarken bitirilen “Kardeşim Esed” devrine geri dönülecektir ki, bu hiç de kolay değildir…

Dahası Erdoğan, Türkiye’nin on bir yıldır patinaj çektirdiği Suriye’den çok çekmiştir, bu sebeple bu defa işi bitirecektir, azimli ve kararlıdır!

Dergiler

Servet Turgut'un Kaleminden

© 2022 Seriyye Dergisi